BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Arkabahçe / “Arka Bahçe” isimli yeni edebiyat dergisi çıktı

“Arka Bahçe” isimli yeni edebiyat dergisi çıktı

resize

Kıbrıslı Türk edebiyatının zenginliklerini ortaya koyarak okuyucu ile paylaşmak ve edebiyatımızın gelişmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan “Arka Bahçe” isimli edebiyat dergisinin ilk sayısı yayınlandı.

İçerisinde şiirden öyküye, kitap tanıtımlarından sanatçılarımızla roportajlara kadar çok çeşitli konularda yazılar barındıran “Arka Bahçe”, Khora Kitap Cafe ve tüm seçkin kitap evlerinden 5TL karşılığı temin edilebilir.

Halil Karapaşaoğlu’nun yayına hazırladığı dergide, Ziya Ormancıoğlu, Zeki Ali, Tamer Öncül, Hakkı Yücel, Jenan Selçuk, Ahmet Tezer, Emre İleri, Sonat Yurtçu, Erk N. Günce, Kenneth Rexroth, Kostas Karyotakis, Atilla Türk, Gürgenç Korkmazel, Cengiz Erdem, Mehmet Kansu, , Rıdvan Arifoğlu, Çınar Uluçay, Yıltan Taşçı ve Devran Öztunç gibi isimlerin imzası bulunuyor. Sayfa tasarımını ve arka kapağını İlter Yüksel’in üstlendiği “Arka Bahçe”nin çarpıcı ön kapağını ise Devran Öztunç hazırladı.

65 sayfalık dergide çeşitli türlerdeki yerli ve yabancı kitap tanıtımları da yer almakta.

Mevsimlik olarak yayınlanacak olan “Arka Bahçe”nin “Merhaba Derken” başlıklı giriş yazısında ise okuyuculara seslenilmekte ve sanatçılara çağrı yapılmaktadır:

“Kıbrıslı Türk Edebiyatı, Kıbrıslı Türklere dayatılan politik, ekonomik ve entelektüel hegemonyadan bağımsız düşünülemez. Kıbrıslı Türk Edebiyatı’nı özerkleştirme ve kurumsallaştırma çabası, ülkenin genelinde var olan grevlerle, eylemlerle birlikte düşünülmelidir. Bir halkın yaşanabilir bir hayat talebi; sanırım politikanın, felsefenin, sosyolojinin, psikolojinin ve tabii ki kaçınılmaz olarak edebiyatın da meselesidir.

Kıbrıslı Türk Edebiyatı’nın kurumsallaşamamasının nedenlerini tespit ettikten sonra, yavaş yavaş bu sorunların üstüne gidip, gücümüz yettiğince mevcut sorunları çözmek zaruridir.  Kurumsallaşmaya zemin oluşturacak önemli araçlardan bir tanesi dergidir. Şu an ne yazık ki, sürekli olarak çıkan bir edebiyat dergimiz yok. Isırgan ve İnsan Zaman Mekan dergileri zaman zaman maddi olanak buldukça çıkmaktadırlar.

Dergi; yeni düşüncelerin tartışılması, eski düşüncelerin sorgulanması, söyleşilerle eleştirilerin, denemelerle, kitap tanıtımlarının olduğu, yılın değerlendirilmesinin yapıldığı, genç edebiyatçılar için okul, yazarlar ve şairler içinde bir platform niteliğindedir. Böyle bir derginin sürekli olarak çıkmaması ya da çıkartılamaması bizim ayıbımızdır.

Arka Bahçe, eleştiri, inceleme, söyleşi, deneme, şiir, öykü alanında çalışmalar yapmaya çalışırken, çeviri alanında da ürünler ortaya koyacaktır. Katkı koymak isteyen herkese bu platform açıktır.”

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir