BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / “1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” Çıktı

“1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” Çıktı

ulusAraştırmacı-yazar Ulus Irkad’ın, yakın tarihimizden bir kesite ışık tutan “1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” adlı kitabı, Khora ve Kalkedon yayınevlerinin ortak basımı olarak çıktı.

Kıbrıs ve Türkiye’de dağıtımı yapılan kitap, yazarın 17 yaşındayken bizzat tanıklık ettiği savaşı ve Kocatepe gemisinin batırılmasını, analitik bir yöntemle ele almakta. Baflıların ve tarihimizde gizli kalmış ilginç olayları merak edenlerin yanı sıra Türkiye kamuoyunun da ilgi gösterdiği kitap, Khora Kitap Cafe’den ve tüm seçkin kitapçılardan temin edilebilir.

Yazar Ulus Irkad’ın anlatımıyla: “Kocatepe Olayı; hala Türkiye medyasında tartışılmakta olan ve yaklaşık 20 yıldır hakkında gazetelerde yazılan yazılar birçok kitaba sığacak kadar yer almış, daha içerisinde çok bilinmeyenli noktaları olan bir olaydır. Bu olay üzerine oldukça büyük spekülasyonlar yapılsa bile Harekat başlar başlamaz Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Baf kentinin savunması ve 21 saat sonra düşüşüyle ilgili olduğundan ötürü Baf çarpışmalarının bu olaydan ayrılamayacağını düşünerek, benim kendimin de bilfiil içinde bulunduğum “Baf Çarpışmaları ile Kocatepe Olayı”nın birlikte ele alınması gerektiğini düşünmekteyim. Savaşın başladığı andan itibaren Baf ve çevresinde meydana gelen olaylar, Kocatepe gemisinin de kaderini belirlemiştir. Aradan 36 yıl geçti. “Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” tüm gizemini koruyarak toplumsal hafıza ve yargının önüne getirilip tartışılmalı ve tarihe mal olmalıdır diye düşünerek bu tarihi olayı yazmayı düşündüm. Yorumlamayı ve gerekirse yargıyı Kıbrıslı Türk halkı ve Türkiye kamuoyu yerine getirmelidir.”

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir