BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / “1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” Khora Kitap Cafe’de tanıtıldı

“1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” Khora Kitap Cafe’de tanıtıldı

resizeAraştırmacı-yazar Ulus Irkad’ın, yakın tarihimizden bir kesite ışık tutan “1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” adlı kitabı, Khora Kitap Cafe’de tanıtıldı. 5 Ekim Çarşamba akşamı gerçekleşen etkinliğe, sanatçı ve yazarların yanı sıra Baflılar da ilgi gösterdi.

Yazarın, kitabını anlatan sunuşu ile başlayan etkinlik, katılımcıların soru ve yorumları ile devam etti. Okurlar, yazarla sohbet etme ve kitap alarak imzalatma imkanı da buldular.

Khora ve Kalkedon yayınevlerinin ortak basımı olan ve Kıbrıs dışında Türkiye’de de dağıtımı yapılan kitap, Ulus Irkad’ın 17 yaşındayken bizzat tanıklık ettiği savaşı ve Kocatepe gemisinin batırılmasını, analitik bir yöntemle ele almakta.

Yazar Ulus Irkad’ın anlatımıyla: “Kocatepe Olayı; hala Türkiye medyasında tartışılmakta olan ve yaklaşık 20 yıldır hakkında gazetelerde yazılan yazılar birçok kitaba sığacak kadar yer almış, daha içerisinde çok bilinmeyenli noktaları olan bir olaydır. Bu olay üzerine oldukça büyük spekülasyonlar yapılsa bile Harekat başlar başlamaz Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Baf kentinin savunması ve 21 saat sonra düşüşüyle ilgili olduğundan ötürü Baf çarpışmalarının bu olaydan ayrılamayacağını düşünerek, benim kendimin de bilfiil içinde bulunduğum “Baf Çarpışmaları ile Kocatepe Olayı”nın birlikte ele alınması gerektiğini düşünmekteyim. Savaşın başladığı andan itibaren Baf ve çevresinde meydana gelen olaylar, Kocatepe gemisinin de kaderini belirlemiştir. Aradan 36 yıl geçti. “Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” tüm gizemini koruyarak toplumsal hafıza ve yargının önüne getirilip tartışılmalı ve tarihe mal olmalıdır diye düşünerek bu tarihi olayı yazmayı düşündüm. Yorumlamayı ve gerekirse yargıyı Kıbrıslı Türk halkı ve Türkiye kamuoyu yerine getirmelidir.”

şuna da bir bakın

Zeki Erkut’un Yeni Romanı “KRAL” Okurlara Tanıtıldı

Zeki Erkut’un yeni romanı “KRAL”, Lefkoşa’nın yeni mekanı Mod Cafe’de gerçekleştirilen bir etkinlikle okurlara tanıtıldı. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir