BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / Aral Moral’ın “Kardeşini Vur” isimli anı – biyografi kitabı çıktı

Aral Moral’ın “Kardeşini Vur” isimli anı – biyografi kitabı çıktı

aralAral Moral, kendi dedesi Kemal Abdullah’ın TMT anılarını yazdığı anı-biyografi türündeki kitabı “Kardeşini Vur” isimli kitabı çıktı.

Khora yayımlarını on dördüncü kitabı olarak basılan “Kardeşini Vur” TMT’nin ilk silahlarının adaya nasıl ve kimler tarafından adaya getirildiğini anlatıyor.

Kitap özellikle bir döneme ışık tutarken, o dönem içinde mücadeleye atılan insanların daha sonra kullanılıp bir kenara fırlatılmasıyla yaşadıkları hayal kırıklığını gözler önüne seriyor.

Bunun yanında kitabın en önemli can alıcı noktalarından biri de, Kemal Abdullah için TMT’nin çıkardığı vur emri ve bu emri yerine getirmesi için Abdullah’ın abisi Hasan Obalı’yı kullanmak istemeleridir.

Ayrıca kitapta, TMT’ye Türkiye’den silah ikmali yapılması için satın alınan “Elmas” kod adlı balıkçı teknesinin, Dr. Küçük’ün korumaları tarafından İngilizlere ihbar edilmesi ve sonucunda da teşkilatın infaz emri yer alıyor.

Kitabın önsözünü Filolog Ulaş Gökç kaleme alırken, yayına hazırlanmasını Merter Refikoğlu üstlendi. Düzeltilerini Yıltan Taşçı, kapak ve sayfa tasarımını ise grafiker Ömer Tatlı su yaptı.

“Moral dediğin aslında vicdandır” başlığıyla ön sözü yazan Ulaş Gökçe “Elinizde tuttuğunuz bu kitap, gazeteci Aral Moral’ın toplumu kendi tarihiyle hesaplaşmaya davetidir” dedi.  7

Kitabı basım öncesi okuma fırsatı bulan Gazeteci Ali Baturay, şair, karikatürist ve besteci Dr. Arif Albayrak  ile yazar Dr. Bülent Dizdarlı’nın kitapla ilgili görüşleri de yer alıyor.

2 Ekim 1982’de Lefkoşa’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Şehit Tuncer İlkokulu’nda, orta ve lise eğitimini de sırasıyla Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı. 1999’da DAÜ’de üniversite eğitimine başladı. Üniversite eğitiminin son senesi olan 2004’te Halkın Sesi’nde muhabir olarak kariyerine başladı. 2006’da mesleki yaşamına, Kıbrıs Gazetesi’nde muhabir olarak devam etti ve aynı yılın sonunda askere gitti. 2007’de askerliğini tamamladıktan sonra 2008’de Kıbrıs Gazetesi’ndeki görevine geri döndü ve 2009’un Mayıs’ında Havadis Gazetesi’nde muhabir, editör ve aynı zamanda köşe yazarı olarak çalıştı. 1 Mart 2010’da ise Cumhurbaşkanlığı Basın Sorumlusu olarak görev yapmaya başladı ve halen bu görevi yürütmektedir. Evlidir ve iyi derecede İngilizce bilmektedir. Aral Moral, 2006’da Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nden toplum sağlığına dikkat çeken çalışmalarından dolayı basın ödülü kazandı. 2008’de Basın-Sen tarafından 11’nci Kutlu Adalı Yılın Gazetecisi Ödülü’nü kazandı. 2009’da Tabipler Birliği tarafından çevre ile ilgili sorunların medyaya taşınmasında gösterdiği duyarlı çalışmalar nedeniyle basın ödülü aldı. 2010’da Dış Basın Birliği Jürisi tarafından “Türkler alışverişe, Rumlar Eğlenceye”  başlıklı haberi için Ekonomi Haberi dalında ödüle layık görüldü. 2011’de, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği tarafından, Bonzai türü uyuşturucuyla ilgili yapmış olduğu “İşte Zehir Yuvası” başlıklı haberiyle basın ödülünü kazandı. Yine aynı yıl, Hemşireler ve Ebeler Sendikası tarafından gazetecilik ödülüne layık görüldü. Son olarak 2012’de Basın-Sen tarafından “Gelin Kıbrıslılar Konuşalım” isimli iki dilli radyo programına geçmişte yaptığı katkılardan dolayı ödül kazandı.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir