BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / ARAŞTIRMACI YAZAR DR. NİKOLAOS STELYA, KHORA-MAGEM İŞBİRLİĞİYLE MAĞUSA’LI OKURLARLA BULUŞUYOR

ARAŞTIRMACI YAZAR DR. NİKOLAOS STELYA, KHORA-MAGEM İŞBİRLİĞİYLE MAĞUSA’LI OKURLARLA BULUŞUYOR

cıktıKıbrıs Cumhuriyeti hakkındaki “İstenmeyene Bebek” ve “İstenmeyen Bebeğin Ölümü” adlı politik inceleme türündeki kitapların yazarı Dr. Nikolaos Stelya, 23 Nisan Perşembe akşamı Mağusalı’larla buluşuyor. Khora Yayınevi ile MAGEM’in birlikte organize ettiği etkinlik, saat 19.30’da MAGEM’de yer alacak. Yazar, Türkolog ve araştırmacı gazeteci Dr. Nikolas Stelya’nın katılacağı etkinlikte, Stelya’nın sunuşu ve Yayınevi yetkililerinin konuşlmalarının ardından katılımcıların soru ve yorumları da alınacak.

“İstenmeyen Bebeğin Ölümü”nde Kıbrıslı Türk Basınında Ortaklık Cumhuriyeti Tecrübesi alt başlığıyla 1960-1963 dönemini anlatılıyor.

Dr. Nikolaos Stelya “İstenmeyen Bebek Kıbrıs Cumhuriyeti” isimli kitabında 1955-1959 dönemi Kıbrıslı Türk basınına odaklanarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğumu sürecinde ortaya çıkan krizlerin kökenlerini masaya yatırdıktan sonra; şimdi de “İstenmeyen Bebeğin Ölümü” isimli kitapta 1960-1963 dönemini inceliyor. Stelya, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin üniter bir devlet mi yoksa bir tür federasyon mu olduğundan, 70/30 oranının devlet kademelerindeki uygulanışı ile ilgili sıkıntılara; iki toplumlu bir Kıbrıs ordusunun kurulması ile ilgili farklı yaklaşımlardan, yeni devletin NATO ile ilişkilerine kadar söz konusu döneme yansımış tüm tartışma başlıklarını bir araya getiriyor.

Münür Rahvancıoğlu’nun yayına hazırladığı kitabın kapak ve sayfa tasarımı grafiker Ömer Tatlısu’ya ait. 137 sayfalık kitap, dönemin çeşitli gazetelerinden alıntılar ve belgeler de içermekte.

Khora Yayınevi ve MAGEM tarafından yapılan açıklamada, “etkinliğe, tarih ve politikaya ilgi duyan tüm halkımız davetlidir” denildi.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir