BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / Beratlı’nın “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı tanıtılıyor

Beratlı’nın “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı tanıtılıyor

nazDr. Nazım Beratlı’nın Khora Yayınlarından çıkan “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” adlı kitabı, 18 Nisan Çarşamba akşamı Khora Kitap Cafe’de tanıtılacak.

Saat 18.00’de başlayacak olan etkinlikte, yazarın ve yayınevinin sunuşları yer alacak ve katılımcıların soru ve yorumları ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı, Kıbrıs sorununun nedenleri ve sorunu çözebilecek öznelerin kim olduğu sorularına yanıtlar üretme iddiasının yanı sıra değişimin anlamaktan geçtiğini bilen okuyucu için bir çok malzeme sağlıyor.

İlk baskısı 1991 yılında yayınlanan ve hızla tükenen “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, 1990’lı yılarda Cumhuriyetçi Türk Partisi içerisinde yapılan bir tartışmanın ürünü olarak ortaya çımıştı. Yazar Nazım Beratlı’nın deyişiyle: O yıllarda iki kutuplu bir dünyada yaşanmakta olup Soğuk Savaş da doruğunu sürdürmekteydi. O zamanlar “sol” olabilmek için adada tek bir Kıbrıs halkı olduğunu ileri sürüp hiç taviz vermemek esastı. Sovyetler Birliği’nin bu politikasından kuşkulanmak bile “imanınızın” yargılanmasına yol açmaktaydı. Nitekim Dr. Nazım Beratlı’nın “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” adlı kitabında dile getirdiği görüşleri, o yıllarda Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde disipline verilmesine ve partisinden ayrılmasına yol açmıştı.

“Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, Lenin’in görüşlerinin ülkemize uyarlanmasının yanı sıra 1990’ların sol hareketlerinin hali hakkında da fikir vermekte. Kitapta anlatılanlar, farklı sol siyasteleri birbirine düşürmüş hatta sol yapıların kendi içlerinde dahi farklılaşmalara, ayrılıklara, anlaşmazlıklara neden olmuştu. Hem yazarı hem de mensubu bulunduğu siyasi parti için çok sıkıntılı dönemler yaşanmasına sebep olan bu fikirler, Kıbrıs’ın kendine özgü siyaset kültüründe çok konuşuldu. Oysa bu fikirleri derli toplu ifade eden “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun” kitabı, ilk baskısında yeterince okura ulaşamadı.

Yirmi bir yıl sonra, Kıbrıs sorununun hala sürdüğü ve çeşitli boyutlarıyla tartışıldığı şu dönemde yeniden okuyucusuyla buluşan bu kitap, Kıbrıs sorununun nedenleri ve sorunu çözebilecek öznelerin kim olduğu gibi sorulara yanıtlar üretme iddiasını sürdürüyor. Konuşmadan önce okumak, değiştirmek üzere konuşmak isteyen ve değişimin anlamaktan geçtiğini bilen okuyucu için “Kıbrıs’ta Ulusal Sorun”, hala bir çok malzeme sağlıyor.

Künye:

Kitap: Kıbrıs’ta Ulusal Sorun

Yazar: Dr. Nazım Beratlı

Yayınevi: Khora Kitaplığı

Fiyatı:14TL (Khora üyelik indirimi ile 12.50TL)

Sayfa Sayısı: 139

Yayın yılı: 2012 (2. Baskı)

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir