BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Kitaplarımız / Khora ANI / En Uzun Koşuda Adalılar - Ali Şahin / “EN UZUN KOŞUDA ADALILAR Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler (1967-1981)” İsimli Söyleşi Kitabı Çıktı

“EN UZUN KOŞUDA ADALILAR Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler (1967-1981)” İsimli Söyleşi Kitabı Çıktı

“En Uzun Koşuda Adalılar” isimli söyleşi kitabı Khora Yayınları’ndan çıktı. 1967-1981 yılları arasında Türkiye’de öğrenci olarak bulunan ve çeşitli sol hareketlerde aktif olan Kıbrıslı Türkler ile röportajlardan oluşan kitap Ali Şahin tarafından hazırlandı. Kitap, Khora-Kalkedon ortaklığıyla, Kıbrısla aynı zamanda Türkiye’de de okura sunuldu.
Khora Yayınları’nın 70. Kitabı olan “En Uzun Koşuda Adalılar”, Nazen Şansal tarafından yayına hazırlandı. Düzeltilerini MünürRahvancıoğlu’nun yaptığı kitabın kapak ve sayfa tasarımını ise grafiker Ömer Tatlısu gerçekleştirdi.
Turgut Afşaroğlu’nun önsözünü yazdığı kitapta Türkiye’ye gidiş sırasıyla Ali Fegan, Ahmet Ömer, Özkan Yıkıcı, Ferdi Sabit Soyer, Özkan Varoğlu, Pembe Afşaroğlu, Ayşe İpçiler ve Enver Bıldır’ın öğrencilik yıllarında Türkiye’de yaşadıkları ve Kıbrıs’taki mücadele anıları yer alıyor. Döneme ait fotoğraflar, görseller ve belgelerle de desteklenen eser, önemli bir sözlü tarih çalışması olarak okurlara sunuldu.
Kitap, Lefkoşa, Mağusa ve Omorfo Khora Kitabevlerinden ve tüm kitapçılardan temin edilebilir.
Turgut Afşaroğlu’nun önsözünden:
“Ali Şahin, bu kitabında 1967-1981 yılları arasında Türkiye devrimci mücadelesinde yer almış Kıbrıslı öğrencilerle yaptığı söyleşilerde, bir döneme ışık tutmaktadır.
Kıbrıslı Türk solunun 1960 sonrası şekillenmesinde, 1968 kuşağı öğrencilerle, o dönemdeki Kıbrıslı Türk öğretmenlerin büyük katkısı vardır.
Özellikle bir avuç genç ilkokul öğretmeninin öncülüğünde KTÖS’ün kurulması ile birlikte sol hareket Kıbrıs’ta filizlenmeye başladı.
Siyasal yaşama geçilmesi ile birlikte Türkiye üniversitelerinden mezun olup adaya dönen öğrenciler CTP içinde örgütlenirken, KTÖS’lü öğretmenler de TKP’ye destek vermeye başladılar.
Böylece iki sol güç arasında bir rekabet başlamış oldu.
Bu rekabet belli ölçüler içinde bugün de varlığını sürdürmektedir.
Şu anda Kıbrıs’taki sol hareket can çekişmektedir.
Bir silkinmeye ihtiyaç vardır.
Geçmişte yapılan fedakarlıkları, çekilen acıları ve altı demokrasi şehidimizi bize hatırlattığı için teşekkürler Ali Şahin…”

EN UZUN KOŞUDA ADALILAR
Türkiye Devrimci Mücadelesinde Kıbrıslı Türkler (1967-1981)
Söyleşiler: Ali Şahin
Khora Kitaplığı: 70
Anı-Biyografi: 12
Yayına Hazırlayan: Nazen Şansal
Kapak ve Sayfa Tasarımı: Ömer Tatlısu
Düzelti: MünürRahvancıoğlu
Sayfa Sayısı: 232
Fiyat: 25TL

şuna da bir bakın

Zeki Erkut’tan Yeni Bir Roman: KRAL

Zeki Erkut’un “Kral” isimli yeni romanı Khora Yayınları’ndan çıktı. Leymosunlu bir müzisyenin mecburi göç sonrası ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir