BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / Ersoy “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak” Kitabını Tanıttı

Ersoy “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak” Kitabını Tanıttı

ersoyLefkoşa, 29 Ağustos 12 (T.A.K): Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Kültür-Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy yeni yayımlanan “Sevdasıyla Kavgasıyla Bir Ülkenin Yaşamında Rol Almak -Yenilmek Ama Teslim Olmamak”  kitabının tanıtımı dün akşam yapıldı.

LTB Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda gerçekleşen  kitap tanıtımına yoğun bir sanatseverler ve vatandaş katılımı oldu.

CAHİT: “LÜTFEN ÜRETİN”

Eğitimci-Yazar Neriman Cahit gecede yaptığı konuşmada, Yaşar Ersoy’un uzun araştırmalar sonucunda topluma kalıcı bir eser bıraktığını söyleyerek “Buradaki herkesin yakasına tek tek yapışıyorum. Lütfen elinizden geleni yapın ve üretin” dedi.

Ersoy’un eğerli bir esere imza attığını kaydeden Cahit, Ersoy’un daha önce de gerek tiyatro gerekse edebiyat alanında Kıbrıs Türk sanat yaşamına değerli ürünler kazandırdığını belirterek, ona teşekkür etti.

TOLGAY: “KENDİ BAĞLAMINDA BU KİTABI AŞABİLECEK BİR KİTAP DAHA YAYINLANACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.”

Gazeteci-Yazar Ahmet Tolgay ise  konuşmasında Yaşar Ersoy’un uzun yıllara dayanan araştırmaları sonucunda ülkedeki sosyal,siyaset  ve kültür-sanat hayatını,  belge, bilgi, gazete kupürü,broşür ve fotoğraflarla harmanlayarak anlattığı kitabın önemli bir eseri olduğunu söyleyerek, kendi bağlamında bu kitabı aşabilecek başka bir kitap daha yayımlanacağını düşünmediğini söyledi.

Sanatçıların hangi zorluklar içinde, ne özveriler göstererek sanat icra etmeye çalıştığının belgeleriyle bu kitapta yüzleşileceğini dile getiren Tolgay, kitabın, sanatçı üzerinde baskı kurmaya heveslenenlere de bir nevi gözdağı verebileceği inancında olduğunu belirtti.

ERSOY: “BU KİTAP BİR BELLEK, VAROLMANIN ŞARTI OLAN SANATSAL BİR ÜRETİM, TARİHE BİR BELGE”

Son sözü alan Yaşar Ersoy ise konuşmasında,  var olmak için üretmek gerektiğini belirterek sadece şikâyet değil, her alanda kökü bu toprağa basan üretimler yapılmasının önemli olduğuna işaret etti.

Belediye Tiyatrosu’nun gelişiminin toplumsal demokrasinin gelişimiyle eşdeğer olduğunu kaydeden Ersoy, geçmişteki 30 yıla dayanan tiyatronun mücadelesinin aynı zamanda toplumsal mücadeleyi de yansıttığını anımsattı.

İnsanların bu kitapta sanat ve sanatçıların yasaklanması için yazılı önerileri, derneklerin “zararlı” faaliyetlerinin devlet tarafından imzalanan protokollerle önlenmesi için alınan tedbirleri, çeşitli jurnallemeler gibi demokrasi ve sanat adına utanç duyulabilecek yazı ve belgeleri bulabileceğini ifade eden Ersoy, kitabın tiyatro ekseninde ülkedeki her şeyi yansıttığını belirtti.

Ersoy, kitabı basan Khora  Kitabevi’ne  teşekkür ederek, tanıtım gecesine yönelik yoğun katılımın kendisini duygulandırdığını söyledi.

Kitap tanıtım gecesi,Yaşar Ersoy’un kitabını isteyenlere imzalaması ve resepsiyonla tamamlandı.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir