BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / FERİHA ALTIOK’UN YENİ ŞİİR KİTABI ÇIKTI: “UÇURUMLU MAVİ ODA”

FERİHA ALTIOK’UN YENİ ŞİİR KİTABI ÇIKTI: “UÇURUMLU MAVİ ODA”

Feriha Altıok  - Uçurumlu Mavi Oda KAPAKÜlkemizin değerli şailerinden Feriha Altıok’un yeni şiir kitabı “Uçurumlu Mavi Oda” Khora Yayınları’ndan çıktı. Aşktan, toplumsal konulara; savaştan, analık ve kadınlık hallerine değin çeşitli temalardaki şiirler, 80 sayfalık, boyutu küçük ama hacmi büyük ve duygusu ağır bir kitapta toplandı.

Khora Yayınları’nın 35. kitabı olan “Uçurumlu Mavi Oda”nın kapak tasarımı Ümit İnatçı’ya ait. Nazen Şansal’ın yayına hazırladığı kitabın dizgisi E. Sabih Benzetsel, sayfa tasarımı ise grafiker Ömer Tatlısu tarafından gerçekleştirildi.

Neriman Cahit, Filiz Naldöven ve Faize Özdemirciler’in de Feriha Altıok’un şiiriyle ilgili görüşleri ile değer kattığı kitabın “Editörün Notu” başlıklı yazısında “Alışılagelmiş anlatımlar yerine kendine özgü bir lirizim yakalayan Altıok’un şiirini okurken, duygu belleğiniz ile düşünce belleğiniz birbirinin içine geçip tüm benliğinizi sarmalamakta, sarsmakta…” ifadelerine yer verilmiş.

Kitabın arka kapağında yer alan, Altıok’un şiiri üzerine yazılan değerlendirmeler ise şöyle:

Düşlerini, düşleyerek yazıyor Feriha… Şiirlerinin arkasında hesabı verilen bir ömür var. Sanat yönünde, şiirleri kültürel ve felsefi bir temele oturtulmuş. Neriman Cahit

Feriha Altıok “Uçurumlu Mavi Oda”da uzun uzun ve ağrılarıyla mahsur kalmış. Şiirler, bireysel ve evrensel yıkıntının taş aralarından çıkan gürbüz, kızıl çiçekler. Canı acırken, canımızı en ince yerinden acıtan sessiz, çığlıklı dizeler… Filiz Naldöven

“Aşk” ile “şiir” arasında mekik dokuyan bir “kadın” mıdır Feriha Altıok’un şiiri; kadınlığından şiire yol bağlayan bir şair midir Feriha Altıok; ne fark eder… Bütün seçeneklerde varacağımız yer muazzam bir ret, lirik bir protestodur. Faize Özdemirciler

1946 yılında Elye’de doğan Feriha Altıok, Lefkoşa Kız Lisesi’ni ve Samsun Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli okullarda Türkçe öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldu. Şiirleri, Kıbrıs ve Türkiye’nin çeşitli sanat ve edebiyat dergilerinde yayımlandı, İngilizce ve Yunanca’ya çevrildi. Şiir kitapları Fidancığın Çilesi (1985), Hele Bir Düşün (1987), Şiirle Söyleşi (1991), Adı Aşka Çağrılı (1993), Ruhumsan Korkarım (1999), Asılmaya Ay (2004) ve Çiçeklerimin Sulama Zamanıdır (2009). Ayrıca Gözleri Sen Kuş isimli düzyazı şiir türünde bir kitabı vardır.

“Uçurumlu Mavi Oda”, Lefkoşa Ledra Palace ışıkları karşısındaki Kohora Kitap Cafe’den ve tüm kitap evlerinden temin edilebilir. Sipariş için 22 89 557 numaralı telefon aranabilir.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir