BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / Grivas konuşuldu

Grivas konuşuldu

niyazi_grivas2Khora Kitap Cafe tarafından geçtiğimiz akşam düzenlenen konferansta Niyazi Kızılyürek ile Grivas ve EOKA konuşuldu.
Khora Kitap Cafe’nin organize ettiği ve EOKA lideri Grivas’ın konuşulduğu konferans geçtiğimiz akşam KTÖS’te gerçekleştirildi. Akademisyen, tarihçi ve yazar Niyazi Kızılyürek’in konuşmacı olduğu etkinlik aynı zamanda da konusu gereği Kıbrıs’ın kuzeyinde bir ilk oldu.
Kuzey coğrafyasında ilk kez Grivas’ın konu olduğu panelde, Kızılyürek, Grivas’ın Kıbrıslı Elenler içindeki tarihsel rolünü, EOKA hareketinin oluşum sürecini, gelişimi ile faaliyetlerini ve Helen kültürünün toplum içerisindeki etkisinden bahsetti.
Kızılyürek ayrıca ilk kez EOKA’nın bildirilerini de Türkçeleştirerek katılımcılarla paylaştı. Önemli tarihsel bilgilerin ve EOKA’nın ilk dönem stratejisinin bilinmesi bakımından tarihsel değer taşıyan bildirileri Türkçeleştiren Kızılyürek’i katılımcılar ilgiyle dinledi.Türkçeleştirdiği bildirilerde Kızılyürek, EOKA’nın ilk bildirilerinde Kıbrıslı Türkler’in değil, sadece İngiliz ve İngiliz polislerinin hedef olarak gösterildiğini ifade etti.
niyazi_grivas“EOKA: Helen milliyetçisi, anti-komünist ve dinci”
EOKA’nın milliyetçiliğinin yanı sıra, anti-komünist ve dinci yönleriyle de öne çıktığını ifade eden Kızılyürek, Grivas’ın da dogmalarına aşırı derecede bağlı ve tavizsiz bir lider olduğunu söyledi. Kızılyürek EOKA’ya katılım yeminlerinde din olgusunun da önemli bir yer işgal ettiğini belirtti.
Ayrıca Kızılyürek, EOKA’nın ve TMT’nin kendi bulundukları toplumlar içerisindeki solcu ve komünistleri öldürmeye başlamalarının aynı tarihe de denk geldiğini söyledi.

şuna da bir bakın

Zeki Erkut’un Yeni Romanı “KRAL” Okurlara Tanıtıldı

Zeki Erkut’un yeni romanı “KRAL”, Lefkoşa’nın yeni mekanı Mod Cafe’de gerçekleştirilen bir etkinlikle okurlara tanıtıldı. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir