BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / “Kıbrıs Komplosu”, Khora Yayınları’ndan çıktı

“Kıbrıs Komplosu”, Khora Yayınları’ndan çıktı

K¦-br¦-s KoplosuBrendan O’Malley ve Ian Craig tarafından yazılan ve İngilizce ilk baskısı 2001 yılında yayınlanmış olan “Kıbrıs Komplosu (Amerika, Casusluk ve İşgal)” adlı kitap Khora Yayınları’ndan çıktı.

Türkçe çevirisini Nalan Çeper’in, kapak ve sayfa tasarımını grafiker Ömer Tatlısu’nun yaptığı “Kıbrıs Komplosu”, Münür Rahvancıoğlu’nun Kıbrıs sorununun tarihine alternatif bir bakış açısı sunduğu Türkçe Baskıya Önsöz ile yayınlandı. Büyük boy ve 366 sayfa olan kitap, Kıbrıs bulmacasını merak edip derin araştırmalar yapan, gizli bilgi ve belgelere ulaşan iki gazetecinin ülkemizin yakın tarihine ışık tutan inceleme ve röportajlarından oluşmakta.

Kitabın yazarlarından, Brendan O’Malley 25 yıldır serbest gazeteci, yazar, fotoğrafçı ve belgesel yapımcısı olarak çalışmış, ayrıca eğitim, uluslararası siyaset ve kalkınma konularında yazılar yazmıştır. Times Yardımcı Eğitim Kitapları’nın editörlüğünü de yapan O’Malley, 1999 yılında politika yazarlığı alanında Orwell ödülüne layık görülmüştür. Ian Craig ise Manchester Gece Haberleri’nin editörlüğünü yapmış ve uluslararası politika konusunda onlarca makale ve inceleme yayınlamıştır. Yazarların deyişiyle “Bu kitap, bugün Kıbrıs’ın etnik düşmanlıklar yüzünden bölünmüş olduğunu çürütmektedir. Kitap, ilk önce ada İngiliz yönetimi altındayken bir taslak olarak geliştirilen, daha sonra ABD Başkanı Jhonson’un elinden geçerek 1974 yılında nihayet amaçlarını gerçekleştiren hayret verici uluslararası bir kumpası ortaya çıkarmaktadır.”

27 farklı bölüm ve ek olarak Henry Kissenger ile röportaj ve ayrıca Kıbrıs tarihinin kronolojisini içeren “Kıbrıs Komplosu”nun bazı bölüm başlıkları; “İngiltere’nin Hayati Askeri Üssü”, “NATO’nun Arabuluculuğu”, “Sözde Bağımsızlık-Batmaz Uçak Gemisi”, “Görünmez El-Yunanlı Albaylar”, “Darbe İşaretleri-CIA Önceden Biliyordu” ve “Savaşa Giden Yol”

Birbirinden ilginç iddia ve belgeleri, akıcı çevirisi ve derin bir araştırmanın ürünü olması bakımından dikkate değer olan, Kıbrıs üzerinde oynanan kirli oyunları gün ışığına çıkaran bu kitabı, ülkemizin yakın tarihine ilgi duyan herkes mutlaka okumalı.

Kıbrıslı şair ve yazarlara ve Kıbrıs konusuna özel bir önem gösteren Khora Yayınları’nın sekizinci kitabı olan “Kıbrıs Komplosu”, Ledra palace ışıkları karşısındaki Khora Kitap Cafe’den ve tüm seçkin kitabevlerinden temin edilebilir.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir