BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Etkinlikler / Kıbrıs’ta cüzzamın tarihi konuşuldu

Kıbrıs’ta cüzzamın tarihi konuşuldu

nazımDr. Nazım Beratlı’nın Khora Yayınları’ndan çıkan son kitabı “Kıbrıs Miskinhanesi – Cüzzam ve Kıbrıs 1830-2001”, 21 Şubat Perşembe akşamı saat 19.00’da, Yenikent’teki Kıbrıs Türk Tabipler Birliği lokalinde gerçekleştirilen etkinlikle tanıtıldı.

Doktor, siyasetçi ve araştırmacı-yazar kimlikleriyle tanınan Nazım Beratlı’nın, kitabı hakkında bir sunuş yaptığı etkinlikte, eserinin de konusu olan Lebra, yani cüzamın dünyadaki ve Kıbrıs’daki tarihi ile ilgili bilgileri paylaştı.

Kıbrıs’ta lebranın tarihinin çok eskilere dayandığını ve yakın tarihe kadar etkilerinin sürdüğünü anlatan Beratlı, Müslüman ve Hristiyan kurumların Lebra, cüzzam hastalığıyla mücadelede ortak hareket ettiklerini vurguladı.

Kısa bir sure önce çıkan “Kıbrıs Miskinhanesi”, adamızda Lepra yani Cüzzam hastalığının tarihini ve etkilerini konu alıyor. 100 sayfalık kitap,  “Dinlerin Lepraya Yaklaşımı”, “Osmanlı ve Miskinhane”, “İngiliz Döneminin Başı” gibi çeşitli konulardaki on dört kısa bölümden oluşmakta. Her bir bölümde hastalığın etkileriyle ilgili bilgiler verilirken aynı zamanda farklı bir tarih araştırması da okuyucuya sunulmakta. Kıbrıs Tarihi ve siyaset alanında sayısız eseri okuyucusu ile buluşturan Dr. Nazım Beratlı’nın, mesleki alanı ile ilgili ilk kitap çalışması olması, kitaba ayrı bir önem katmakta.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir