BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / “Türkiye’nin Milliyetçilikle İmtihanı” Khora Yayınları’ndan çıktı

“Türkiye’nin Milliyetçilikle İmtihanı” Khora Yayınları’ndan çıktı

niNikolas Stelya’ya ait “Türkiye’nin Milliyetçilikle İmtihanı” adlı kitap Khora Yayınlarından çıktı. “21. Yüzyılın Başlarında Bölgeselleşen Kürt Sorununda Çıkmaz ve Rakip Türk ve Kürt Milliyetçilikleri” alt başlığını taşıyan kitap, Khora Yayınlarının on altıncı kitabı olarak ve Türkiye’deki Kalkedon Yayınevi ile ortak bir çalışma sonucu basıldı.

Türkolog, araştırmacı yazar ve gazeteci Nikolas Stelya, güney Kıbrıs’ta çıkan Kathimerini gazetesinin kuzey Kıbrıs ve Türkiye editörlüğünü yapmakta. Yazarın, EOKA faaliyetlerinin Kıbrıs Türk basınına yansımasını konu alan yeni bir kitap çalıması da Yunanca ve Türkçe olarak yayına hazırlanmakta.

“1980 Türkiye Sorunu” adlı bölümle başlayıp “Ortak Vatan”, “Arap Baharı”, “Uludere ya da Roboski” gibi ilginç bölümlerle devam eden 200 sayfalık kitap çeşitli belgelerle de desteklenmekte.

Arka kapakta yer alan şu cümleler kitabın amacını ve ülkemiz için önemini ortaya koyuyor:

20. yüzyılın başlarında, Türk edebiyatçı Halide Edip Adıvar, Türk’ün Ateşle İmtihanı ismini verdiği çok önemli bir çalışmayı kaleme aldı. Halide Edip Adıvar’ın ünlü romanını kaleme almasından uzun yıllar sonra, bu toprağın insanının “ateşle imtihanı” sona ermemiştir. Bu imtihan bugün Kürt Sorunu’nun evrimleşmesiyle beraber 21. yüzyıla taşınmıştır.

Bu çalışmamızda incelemeye tabi tuttuğumuz milliyetçi projelerin aralıksız çatışması, bu imtihanı ileriki dönemde Türkiye’nin, Ortadoğu’nun, Doğu Akdeniz’in ve Mezopotamya’nın kaderini etkilemeye devam edeceğini göstermektedir.

“Türkiye’nin Milliyetçilikle İmtihanı”, Ledra Palace ışıkları karşısındaki Khora Kitap Cafe’den temin edilebilir.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir