BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Haberler / Ziya Ormancıoğlu’nun ilk kitabı Khora Yayınları’ndan çıktı

Ziya Ormancıoğlu’nun ilk kitabı Khora Yayınları’ndan çıktı

317862_247854475271462_1774132871_nZiya Ormancıoğlu’nun “Kelebekler Eksilmesin Başından” adlı şiir kitabı Khora Yayınlarından çıktı. Şairin, 1960’lı yıllardan bu yana yazmış olduğu çeşitli temalardaki şiirlerin derlendiği kitap, elli yıllık yoğun duygu ve düşünce birikimini okura aktaran bir ilk niteliğinde.

Ziya Ormancıoğlu’nun “Kelebekler Eksilmesin Başından” adlı şiir kitabı Khora Yayınlarından çıktı. Şairin, 1960’lı yıllardan bu yana yazmış olduğu çeşitli temalardaki şiirlerin derlendiği kitap, elli yıllık yoğun duygu ve düşünce birikimini okura aktaran bir ilk niteliğinde.

Khora yayınlarının beşinci kitabı olan “Kelebekler Eksilmesin Başından”, genç kuşak şairlerinden Halil Karapaşaoğlu tarafından yayına hazırlandı, kapak ve sayfa tasarımı grafiker Ömer Tatlısu tarafından yapıldı. 88 sayfalık kitap, okuyucuyu, aşktan politikaya, göçten deliliğe onlarca farklı konuya davet ediyor.

Yayınevinin notunda belirtildiği üzere “Ziya Ormancıoğlu ‘yitik kuşak’ diyebileceğimiz bir dönemin önemli şairlerinden biridir. Bu kuşağın şairlerini bulup, onların şiirlerini ortaya çıkarmak, yayınlamak ve bu şiirlerle ilgili denemeler yazmak, biz genç kuşağın birincil görevlerinden biri olmalıdır. Geleneği bilmek, geleneği toparlayarak onu kurumsallaştırmak, kendi çalışmalarımızı daha ileriye götürüp, edebiyatın ve hayatın meseleleriyle ilgili daha verimli eserler üretmemizi sağlayacaktır.”

Şair Ziya Ormancıoğlu 1948’de Lefkoşa’da doğdu. ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’ni rahatsızlığı nedeniyle tamamlayamadı. Bu, her zaman ‘alnında bir bıçak yarası’ olarak kaldı. Çileli 67 kuşağındandır, 74 harbine katıldı. Garsonluk, sekreterlik, muhasebecilik, fabrika işçiliği, büfecilik, tahsildarlık, inşaat işçiliği gibi yaklaşık yirimibir değişik işte çalıştı. Şu anda emeklidir. Şiire 17 yaşında, “Öğrencinin Sesi” ve “Akın Gazetesi”nde başladı. Daha sonra “Söz”, “Kıbrıs Postası” ve “Afrika” gazetelerinde düzyazı ve şiirleri yayınlandı. Şiirlerinde Orhan Veli ve Yunus’a özendi. Konularında daha ziyade sosyal, ekonomik meseleler, ince gözlem, siyaset ve anıları vardır. Ormancıoğlu’nun şiiri, memur şiiri değil, işçi sınıfının içinden doğan sahici bir şairin şiiridir. Şiirlerinin her mısrasında halkın acısını, sıkıntılarını ve isyanını görmek mümkündür.

“Kelebekler Eksilmesin Başından”, Khora Kitap Cafe ve tüm seçkin kitabevlerinden temin edilebilir.

şuna da bir bakın

Khora Yayınları’ndan Yaz İndirimi: “Çünkü yazda roman okunur”

Bugüne değin 70’e yakın kitaba imza atan ve ülkemiz yazarlarına da öncelik vererek sanat ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir