BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / “Boşluğun hasadı kalemledir” – Yücel Kayıran (Radikal Kitap)

“Boşluğun hasadı kalemledir” – Yücel Kayıran (Radikal Kitap)

naldovenHafızalı Doku, insanın arzu döneminin değil, yıkım döneminin şiirlerinden oluşuyor. Özgür Göreçki ve Davut Yücel’in şiirlerine baktığımızda, dilin değiştiğini ama sınıfsal geçmişin bastırıldığını görüyoruz.

“Çok şey hatırladım kıyıma dair. Aradım. Kahraman bulamadım.”, “İsyan bitti diye umulan bir yanardağ  değilim ben”, “boşluğun hasadı kalemledir”, “Hatıra çekiyor dilimi içine/ İşte her şey açıkta ve aç…/ Akıl üzülür anlatamaz bunu düşünce…”,  “Dönüştüğüm şey öylece bakakalmak, bakakalmak içteki göle.”,  “Kilit vur, kilit vur çocukluğun kerpiç evine.”, “Çünkü dönemem artık eve…/Sanki koptu ardımdaki yol savruldu başka yere…”

Bu dizeler, Kıbrıslıtürk şairi Filiz Naldöven’in dördüncü şiir kitabı Hafızalı Doku’sundan. Diğer üçü:SevgidendoğmaMağma MaveraAşk Ben’i Yıka. Naldöven, her bir kitabını, bir bütünü oluşturan toplam olarak değil, belli tarihler arasında yazılmış şiirlerden bir “seçki” olarak görüyor. Söz gelimi, Aşk Ben’i Yıka (1995/1998) tarihleri arasında yazılmış şiirlere işaret ederken, Hafızalı Doku, (1999/2012) tarihleri arasında yazılmış şiirleri bir araya getirmektedir.

Filiz Naldöven, aktif olmamakla birlikte, Hakkı Yücel, Mehmet Yaşın, Neşe Yaşın, Feriha Altıok’la birlikte, Kıbrıslıtürk şiirinde, poetikaları “Kıbrıslı Red Şiiri” diye anılan “1974 Kuşağı”ndan geliyor. Bu kuşak, adada Türkçe yazılan şiirin kendileriyle başlayan dönemini, “Kıbrıs Türk Şiiri” olarak değil, “Kıbrıslıtürk Şiiri” olarak adlandırmış, kendileri için “anavatan”ın, Türkiye değil, Kıbrıs olduğunu ileri sürerek, “poetik hikâyelerinin” bağımsızlığını, kendilerine özgülüğünü dile getirmiş, 70’li yıllarda “iktidardaki değil, ama muhalefetteki Türkiye’ye yakınlık duyduklarını” söylemişlerdi.

Şiirin ontik/varlıksal malzemesi bakımından, Türkiye ile Kıbrıs arasında meydana gelmiş çok önemli bir “tarihsel yarığa” dikkat çekiyordu bu kuşak: Savaşın deneyimini yaşamış olmak.Türkiye toplumu, Cumhuriyetin ilanından bu yana bir savaş yaşamadı ama Kıbrıslıtürk toplumunun bu kuşağı, savaşın merkezinde büyüdü. Bugün, Türkiye’de bir kişinin şiir diye savaş şiiri yazması, oldukça komik bir durum olarak “ilkokul şiirleri” düzeyinde bir girişim olmaktan öteye gitmez, ama Kıbrıslıtürk bir şair için, savaş imi, kendi hayatlarındaki trajik duruma işaret eder.  Türk şiiri ile Kıbrıslıtürk şiiri arasına savaş fenomeni girmiştir. [Bu problematik durumun ana şairi kuşkusuz Mehmet Yaşın, ama Yaşın’ın şiiri de sadece bu fenomene indirgenemez; Yaşın, ‘Avrupalı şair’ durumuna geliyor.]

Şu dizeler Hafızalı Doku’dan: “Metruk evin kapısını açınca düşüyorum boşluğa../ Kurşun sayan kız çocuğu selvilerin altında../ İkimiz çekince pimini hatıranın/ Gömük kemikler dağılır sonsuzluğa..”

Yine de, dışsal dünyaya ilişkin bir şiirden çok, tinsel olana odaklı içsel bir şiirdir Naldöven’in şiiri. Bu son kitapta, bu ayırıcı özellik oldukça yoğunlaştırılmıştır. Varlıksal yenilgi durumunun şiiridirHafızalı Doku. Bu bakımdan, Feriha Altıok’la beraber, “Kıbrıslı Red Şiiri” içinde, bu toplumsal çöküşün yanında bireysel yenilgiye odaklanmakla farklı bir yerde dururlar. Kıbrıs’ta yazılan Türkçe şiirin ayırıcı özelliklerinden biri, bu şiirin lirik olmasından kaynaklanır. Buradaki lirik, poetik, yani türsel, teknik bir özellik olarak değil, hafif bir cilve içeren dilsel bir karakter olarak ortaya çıkmaktadır. Çokdilli [Türkçe, Rumca, İngilizce] olmaktan kaynaklana bir durum olsa gerek; olup bitene, diğer dilin paradigmatik penceresinden bakma imkânının getirdiği ironi. Bu bakımdan da, farklılık gösterir Naldöven’in şiiri; monografik içsellik, cilveye olanak vermez.Hafızalı Doku, ‘insanın’ [buradaki şiir öznesinin kadın olduğunu gözden yitirmemek gerek] arzu döneminin değil, yıkım döneminin şiirlerinden oluşuyor. Naldöven’in şiiri, feminist bir okumayla irdelenmeli.

 

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir