BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / Bu kitap sizi Tavuri’den, bahçenizdeki köpekten daha iyi koruyacaktır

Bu kitap sizi Tavuri’den, bahçenizdeki köpekten daha iyi koruyacaktır

bulent-dizdarliBülent Dizdarlı

 Khora Kitaplığı’nın yirmi altıncı kitabı, Aral Moral’ın “Tavuri”si çıktı.

Çıkar çıkmaz da ciddi tartışmalara yol açtı. Gerek yazar gerek Khora Kitap “bir dolandırıcıyı mit haline dönüştürmekle” suçlanan eleştirilere maruz kaldı. Bu eleştirilerin boyutu o kadar genişti ki, olaya sempati ile bakanlar bile hafiften bir tereddüt yaşadılar. Bu tereddüdü yaşayanlardan biri de bendim. “Gerçekten de bu adamı kitaplaştırarak tarihe mal etmek” doğru bir yaklaşım olmuş muydu?

Kitabı bu duygularla ele aldım. Bitirdiğim zaman artık emindim. Bu kitap “iyi ki yazılmıştı.” Tavuri ve dolandırdığı insanlar bir Kıbrıs Türk’ü realitesiydi. Ve zamanımızda “Hasan Bulliler Efsanesi” neyse elli yıl sonra değişik versiyon bir efsane olmaya adaydı.

İşte bu kitap, tam da bu noktaya gelindiğinde olaya doğru yaklaşılmasını sağlayan bir dokümantasyon olmuştu. İçinde bazı mağdurların isimlerinden bahsedilmesinin rahatsız edici olduğunu söyleyenlerde oldu. Lütfen kimse rahatsız olmasın. İçimizden herhangi biri bu keskin zekalı dolandırıcının mağduru olabilirdik. Şansızlıkları piyangonun onlara çıkmış olmasıdır.

Şu anda güneyde ceza evinde bulunan Tavuri belki de bu kitabın yayınlanmasına katkı koyarak hayatının hatasını yapmıştır. Güney Kıbrıs’ta ceza evinde yatarken ve kendini beslendiği kuzey halkına unutturmuşken, tekrar dimağlara kazıttırmıştır. Eskisinden daha da tanınır olmuş, asla güvenilir inanılır biri olmadığı bir kitapla belgelenmiştir. Bundan sonra onun mesleğini Kuzey Kıbrıs’ta sürgit etmesi için ekstra bir performans, mağdurun da fazladan saflık göstermesi gerekecektir.

Kitabın kapak fotoğrafı Erol Uysal tarafından çekilmiştir. Kapak ve sayfa tasarımı Ömer Tatlısu, kitabın yayıma hazırlanması ise Merter Refikoğlu tarafından yapılmıştır. Aral Moral’ın yıla damgasını vurması beklenen kitabı “Tavuri” iki yüz yetmiş beş sayfa ve on bir bölümden ibarettir.

Ben son olarak, müthiş akıcı ve ilginç kitabından dolayı yazar Aral Moral’ı kutlarım. Kıbrıs’ta ki her bireyin evinde bulundurması gereken bir kitap yazmıştır. Ve İddiam şudur ki: Bu kitap sizi Tavuri’den bahçenizdeki köpekten daha iyi koruyacaktır…

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir