BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / Editörün Notu – Uçurumlu Mavi Oda

Editörün Notu – Uçurumlu Mavi Oda

4Nazen Şansal

Bu küçük not, “editörün notu” başlığını taşısa da, aslında Feriha Altıok’un şiiridir, benim hayatıma düşen kayda değer not. Kitaplarının çoğunun baskısı tükendiği için pek az şiirini bilirdim. Bu kitabın basımını yayınevimizin üstlenmesi vesilesiyle hem Feriha Altıok’la hem de onun, insanın iç dünyası ile toplumsal olanı harmanlayan şiiriyle daha yakından tanışma imkânı buldum.

Tıpkı şairin kendisi gibi şiiri de, bir yandan bu dünyanın acıtan gerçekliğinden diğer yandan ise “içinde yaşadığımız büyülü bahçeler”in gizemli ve derin duygusallığından beslenmekte. Alışılagelmiş anlatımlar yerine kendine özgü bir lirizm yakalayan Altıok’un şiirini okurken, duygu belleğiniz ile düşünce belleğiniz birbirinin içine geçip tüm benliğinizi sarmalamakta, sarsmakta…

“Ey çocuk bahara hazırlanan / çiçek yüklü dal mıydın / hangi katil rüzgârlarda budandın” dizelerinde, sokak ortasında vurulan kömür gözlü çocukları anarken yüreğiniz, “cahildim aydım / aşkta yandım ayanda” sözleriyle aşka varmanın, aşkta aymanın hazzını sığdırmak istiyorsunuz şu kısa ömrünüze… “Öyle kayıtsız geçme / Kermiya Kapısı’ndan / kayıtlı geçme / nasıl derler ya: / yurdumuzun diğer yarısına!” derken şair, yırtılıveriyor ansızın kalbiniz ikiye! Coğrafyanın yarasını, tarihe düşülen bu şiirsel notla sarmayı düşlüyorsunuz.

Her şiiri bambaşka bir yolculuk… Belki de kitap sayfalarına sığ(ın)amayacak denli hakiki ama efsunlu bir dünyaya açılıyor “Uçurumlu Mavi Oda”nın kapıları…

Bu küçük not, “editörün notu” başlığını taşısa da, aslında Feriha Altıok’un şiiridir, benim hayatıma düşen kayda değer not. Umarım okuyucu için de öyle olur.

 

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir