BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / “Kardeşini Vur” ÖNSÖZ- Ulaş Gökçe

“Kardeşini Vur” ÖNSÖZ- Ulaş Gökçe

aralMoral dediğin aslında vicdandır.

Vicdan bireyin, dünya görüşü ve dünya algısı gibi, duygusal tecrübelerini bilgi ile harmanlamasından meydana gelir. Kiminin bilgisi engindir, kiminin de duygusal tecrübeleri derindir. Kiminde bilgi de duygusal tecrübe de gelişmiştir. Aral Moral işte böyle bir insandır. İnsan, vicdanlı biri olursa bu özelliği, yaptığı tüm işlere yansır. Aral Moral’ın kitabı işte böyle bir işin sonucudur.

Bayrakların ve marşların, resmi geçit törenlerinin ve yüksek kürsülerden hitapların, derneklerin ve birliklerin üstünü iyice örttüğü bir tarih var. Geçmişte herkesin ‘eli kanlı kabadayı, şovenist ve emperyalistler tarafından kullanılanlar’ olarak nitelendirildiği bir tarih var. Bir tarih var ki toplumu ortadan ikiye bölmüş. Tüm bunların arasında dürüst insanların hayatta kalma, toplumuna yardım etme, ailesini ezdirmeme çabaları kendine yer bulamıyor. Elinizde tuttuğunuz bu kitap, gazeteci Aral Moral’ın, toplumu kendi tarihiyle hesaplaşmaya davetidir.

Kitap, abartılı kahramanlıklar, ihanetler, başarılar, karalamalar ile siyah ve beyaz arasında sıkıştırılmaya çalışılan tarihimizi yeniden düşünmek için bir davettir. Gazeteci Aral Moral’ın kitabı, bir kahraman yaratma peşinde değil, yurdunu sevmiş ve ondan karşılık beklememiş bir insanın tarihini olabildiğince tarafsız ortaya koyma çabasıdır. Böyle insanlar yaşadılar, savaştılar, öldüler. Aslında tarih böyle insanlardan oluşur. Kitap, bunu anlamamızı sağlıyor.

Kitap, vicdanına ihanet etmeden yaşamayı başarabilmiş bir Kıbrıslı Türk’ü anlatıyor. Kitap, vicdanlı bir gazeteci tarafından kaleme alınmış. Geriye, siyah veya beyaz demeden, tarihimizi vicdanımızla değerlendirecek cesareti ve bilgiyi kendimizde bulabilmek kalıyor.

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir