BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / Sanatla geçen 55 yıl, Mehmet Kansu

Sanatla geçen 55 yıl, Mehmet Kansu

soyalan_515312d1Serkan SOYALAN

Mehmet Kansu12’nun 55’inci sanat yılı kapsamında “Çıplak Ayakla Dolaşmak, Çölde…” kitabı Khora Yayınları’ndan okuyucusuyla buluştu.

Kitabın tanıtımı da dün Khora’da yapıldı.

Bizler Lirik Şiir Grubu olarak 55. Sanat Yılı’nda Mehmet Kansu Hoca, için Lefkoşa AKM’de bir etkinlik düzenlemiş ve bu etkinlikte Kansu’nun şiirlerini ve öykülerini seslendirmiştik. Ayrıca Kansu’nun edebi kişiliğini de değerli konuklarımızla canlı söyleşiyle sunmuştuk.

Bir de biyografik çalışma yapmıştım daha önce ve Mehmet Kansu’nun hayatını kendisinden dinleyerek, geçmişten günümüze anılarını kayıt altına alıp, televizyonda yayınlamıştık bunu. Bu projede de Özker Gürses ile birlikte çalışmıştık.

Mehmet Kansu Hoca, benim çok şeyler öğrendiğim ve öğrenmeye devam ettiğim değerlerden biridir.

Dün de Khora’da buluştuk. Kitabın tanıtımı öncesinde sarıldık öpüştük.

Sonrasında sanat dünyasından dostlarının katılımıyla başlayan tanıtım etkinliğinde ilk sözü Münür Rahvancıoğlu aldı. Kansu Hoca’nın 55. Sanat Yılı’nda bu kitabın bizlere ulaşma sürecini bizlerle paylaştı.

Ardından konuşan kitabın düzeltisini yapan Yıltan Taşçı da Kansu Hoca’nın kitabının düzeltmenliğini yaptığını ve bundan büyük gurur duyduğunu vurguladı.

Taşçı’dan sonra da Mehmet Kansu, kitabı ile ilgili konuştu, 55 yıllık birikimiyle bizlere bir edebi yolculuk yaşattı ve “çıplak ayakla çölde yürümenin!” açılımını yaptı. Konuşmasında vermiş olduğu Bill Gates örneği ise, söyleşi de uzunca konuşuldu. Bill Gates bir demecinde “artık kitaplar yerine dijital ortamın kullanılması gerektiğini, böylece ağaçların kesilmeyeceği” iddiasında bulunmuş.  Bunun üzerine konuşuldu ve kitaplarının yerinin doldurulamayacağında karar kılındı. Dokunmak ve hissetmek.

Kitabın kapağındaki imza ise Mehmet Kansu’nun sevgili eşi İnci Kansu’ya ait. İnci Kansu’nun “İnsanın beklediği mutluluk gerçekleşecek mi” isimli eseri.

Bizim Lirik Şiir Grubu olarak, Mehmet Kansu ile ilgili yeni projelerimizin olduğunu da buradan belirtmeliyim.

***
“gitti gider ‘ada’m,
toprakta bir kabarma,
bulutsuz gökte şimşek”
m.k.

 

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir