BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Makaleler / Şiiristan Önsöz – Yıltan Taşçı

Şiiristan Önsöz – Yıltan Taşçı

Bener Hakkı Hakeri - Şiiristan Bener Hakkı Hakeri’nin kitaplarını üniversite yıllarımda (1975–1979) okumaya başlamıştım. İlk okuduğum kitabı hâlâ aklımda:

“İnsan Niçin Okur?”

Çok etkilenmiştim kitaptan. Hakeri’deki derinliğe hayran kalmıştım. Bir gün onunla tanışmayı hayal etmiştim.

Bener Hoca’yla tanışmamız, yanlış anımsamıyorsam, 1991’de Kıbrıs gazetesinde gerçekleşti. Bir haber için gitmiştim gazeteye. Çalışma masasında oturuyordu. Yanına gidip kendimi tanıttım. Çok kısa bir süre sohbet ettik. Onu tanımaktan çok mutlu olmuştum. Yıllar önce kurduğum hayal gerçekleşmişti. Daha sonraki yıllarda, Kıbrıs gazetesine her gidişimde mutlaka ziyaret ederdim kendisini. Uzun süren edebî sohbetler yapardık.

Bener Hoca’mla daha da yakınlaşmamız 2008’de bizim mahalleye taşınması ile başlar. Artık komşu olmuştuk. Haftada 3-4 kez, daha çok benim evimde, günlük olaylar ve edebiyatımız üzerine saatlerce konuşur, tartışırdık. Bu dönemde kendisini çok yakından tanıma fırsatım oldu. Birçok fotoğrafını çektim, söyleşilerini videoya kaydettim, anlattığı komik, hatta trajikomik anekdotları “Hastalığın Çocuğu Neymiş? – Sanatçılarımızdan Anekdotlar“ kitabıma aldım.

Bener Hakkı Hakeri, her zaman ama daha çok  2008 sonrasında, eserlerini yayımlayamamaktan yakınırdı.

“Kitap Satan Adam“ öyküsünde, aslında kendisini anlatarak, şöyle der:

“O, bir zamanlar kitapçılık yapmasına karşın, anlatacağım öykünün geçtiği günlerde kitapçı değildiyse de yazıp çizen, kitap yazan birisiydi. Yazmakla kalmıyor, yazdıklarını olabildiğince yayımlamağa çalışıyor; kimisini yayımlıyor, arada bir yayımlayacak kurum bulduğunda yayımlatıyordu. Yazma alanında bir kişinin sermayesi yalnızca kafasıysa, yazdıklarının dışından gelen geliri günlük geçimini sağlayacak kadarsa; kitap yayımlamasının ne denli güç olduğunu işin içerisinde olmayanların anlaması, anlayabilmesi kolay değildir. Dahası böylesi kişilerin başkasına ya da bir kuruma kitaplarını yayımlatabilmeleri de hani, kutsal kitapların zenginlerin cennete, ‘Rabbin melekutuna’ girmesi için iğne deliğinden geçmesi denli güçtür.”

Bener Hakkı Hakeri’nin sürekli okuyucuları bilirler; Bener Hoca, bazı eserlerini “tıpkı çekim”le kendisi yayımlardı. 40-50 adet bastığı kitaplarını yakın dostlarına, kitap severlere satardı. Bu eserleri arasında Beşi Bir Yerde (Bir Çıngı Felsefe, Kitabı Mukaddes ve Kur’anda Benzerlikler Ayrılıklar, Şu Uygar Dünya, Okudukça, Astarsız Ceket – 2006), On Üçüncü Heykel (öykü, şiir – 2006), Gabbarın Ölümü (öykü – 2006), Casus Anten Teröristi (öykü – 2007) ve Şiiristan (şiir – 2007) sayılabilir.

Yine “Kitap Satan Adam” öyküsünde  “…hiçbir kitabını ödemesi peşin yapılmadıkça hiçbir kitapçıya vermemeğe karar verdi; kararını da ödün vermeden bugüne dek uygulamaktadır.” diye yazan Bener Hoca’ya vefatından birkaç ay önce eserlerinden birini Khora Yayınları arasında çıkarabileceğimizi söylediğimde gözlerinin içi gülmüş, “Bir düşüneyim!” demişti. Kısmet olmadı eserini yayımlamamız. 12 Ekim 2013’te aramızdan ayrıldı.

Aradan bir yıl geçti. Khora Yayınları, Bener Hoca’mızın ölüm yılgününde, kendisinin 2007’de “tıpkı çekim” olarak 50 adet yayımladığı “ Şiiristan” kitabını siz değerli okuyuculara büyük bir vefa örneği göstererek ulaştırıyor. Bu nedenle, tarifsiz bir huzur ve mutluluk duyuyorum. Sağ olsunlar.

Bu önsözden bir de müjde vermek istiyorum: Khora Yayınları, Bener Hakkı Hakeri’nin basıma hazır kitaplarını 2015’te periyodik aralarla siz sevgili okuyuculara ulaştıracak. Khora Yayınları’na hem kendi adıma hem de Bener Hoca’mızın ailesi adına çok teşekkür ediyorum.

Onunla aynı kuşaktan olanlar, onun kişiliğini çok iyi bilirler. Onu tanımayan yeni kuşaklar için kişiliğinden ve yaşantısından da söz etmek istiyorum.

Aşırı mükemmeliyetçi, titiz, ilkelerinden asla ödün vermeyen, bozuk düzenden, sistemsizlikten ve vefasızlıktan sürekli yakınan, kırılgan, isyankâr, şakacı, iğneleyici, eleştirici, sorgulayıcı bir kişilik…

İhmal edilmiş bir giyim… Dağınık saçlar… Sürekli ulayıp ulayıp içtiği sigaradan sararmış bıyıklar, parmaklar… Kışın, boynunda mutlaka atkısıyla dolaşan bir filozof… Bu görüntüsünden ötürü “Sen Kıbrıs’ın Diyojen’isin.” derdim kendisine.

Son derece mütevazı, sade bir yaşamı vardı; ama sade yaşamını ürettikleriyle sürekli zenginleştiren bir kişiydi. En büyük zevkleri okumak, araştırmak ve yazmaktı. Bu eylemler onun yaşam biçimiydi adeta. Araştırdıklarını kendine saklamayan, halkıyla paylaşan bir yazardı.

Sözün kısası; son derece çalışkan, üretken, ömrünün son gününe dek çalışmalarını sürdüren ve düşünce hayatımıza – sanatımıza 28 kitap kazandıran bir bilge yazardı Bener Hoca’mız. “Gazeteci, araştırmacı, tarihçi, şair ve yazar“ sıfatlarını bir arada taşıyabilen ender sanatçılarımızdandı.

Bener Hakkı Hakeri, toplumcu – gerçekçi bir şair olarak, Kıbrıslı Türk şiirinin çağdaşlaşma, modernleşme döneminden itibaren ölümüne dek hem şiirlerinde hem  öykülerinde, toplum sorunlarını yansıtmıştır okuyucusuna.  Bu kitapta onun, içinde bulunduğu toplumunun ve  bireylerin sorunlarını içeren şiirlerini bulacaksınız. Onun şiiri her zaman topluma, insana dönük olmuştur; çünkü her zaman hayatın içinde olmuş, hayatın içinde düşünmüş ve hayatın içinde üretmiştir.

Anlatımı da tıpkı hayatı gibi yalındı. Hep yalın, anlaşılır bir dille yazmıştır eserlerini. Çok sözcükle değil, yeteri kadar sözcükle yansıtmıştır duygu ve düşüncelerini.

Felsefe öğrenimi görmüş olması, olaylara felsefî açıdan bakmayı amaç edinmesini sağlamıştır. Felsefî edinimi, şiirlerinde ve öykülerinde hep bir örtü olarak durmuştur.

Yazımı, hocamızın 1962’de yayımladığı “İp” şiir kitabının önsözündeki son cümleleriyle bitiriyorum:

“…Yalnız okuruma şunu söylemem gerekiyor ki, bu kitabımla hiçbir ideolojinin çığırtkanlığını yapmıyorum. İnsana eğiliyorum. O kadar…

Kitabımı da sevgili okur, kim olursan ol, insan olduğundan sana ithaf ediyorum.”

şuna da bir bakın

SIZINTI – Önsöz (Ön Sorular) – Bedia Balses

BİR SIZI KALDI İÇİMDE HİÇ DİNMEYEN YAMA TUTMAYAN ŞİİRİM BİR DE KALBİMİN SIZLADIĞI BU YERDE…. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir