BIGtheme.net http://bigtheme.net/ecommerce/opencart OpenCart Templates
Ana Sayfa / Söyleşiler / “Her Kıbrıslı bu kitabı okurken mutlaka kendinden bir şeyler bulacaktır.”

“Her Kıbrıslı bu kitabı okurken mutlaka kendinden bir şeyler bulacaktır.”

nazımMahmut Anayasa ile piyasaya yeni çıkan kitabı “İsyanim İşgale” hakkında konuştuk.

Ülkemizin yetiştirdiği değerli isimlerden biri olan Mahmut Anayasa’nın, gazetelerde ve sosyal medyada yayınlamış olduğu düz yazılar ve şiirlerden oluşan kitabı “İsyanım İşgale” nin hikâyesini kendisinden dinledik.

 

–  Mahmut Anayasa Kimdir?
–  1962 yılında Lefkoşa’da doğdum, iki yıl Ortam gazetesinde, dokuz yıl da Yenidüzen Gazetesi’nde duvar yazıları ve makaleler yazdım. 2011 yılından bu yana Afrika Gazetesi’nde haftalık yazılar yazmaktayım. Ayrıca 2008 yılından beri sosyal paylaşım ağı olan Facebook’ta yazılar ve şiirler yayınlamaktayım.

 

–  Gazetelerde yazı yazmaya ne zaman başladınız?
–  İlk olarak 1990 yılında Ortam gazetesinde Duvar yazıları yazmaya başladım. Çivi adında bir sayfam vardı. Daha sonra 1997 yılından 2004 yılına kadar Yenidüzen gazetesinde duvar yazılarıma devam ettim. 2008 yılından itibaren de Facebook üzerinden yazılarımı yazmaya devam ettim. 2011 yılından beridir de Pazar günleri Afrika gazetesinde yazılarıma devam ediyorum.

 

–  Kitap yazma fikri nasıl doğdu?
–  Şener Levent, kitap yazmam konusunda çok motive etti beni, bu yazıları bir kitap haline getirmelisin diye ısrar etti. Khora yayınlarından Münür Rahvancıoğlu bana kitap konusunda bir teklifte bulundu. Ağustos ayında çalışmalara başlayan Baraka kültür merkezinden arkadaşlarda sağ olsunlar arşivleri tarayarak eski yazılarımı derleyip toparladılar. Tüm bunları bir süzgeçten geçirdik yayınlanacak olanları ayırdık ve böylelikle bu kitap oraya çıktı.

 

–  Kitabın içeriğinden bahsedecek olursak neler söylemek istersiniz?
–  Aslında ben bir kitap yazmadım. Bu kitap yılların birikimi olan arşiv niteliğinde bir derlemedir.  Kitapta yer alan yazılar, Yenidüzen gazetesinde 9 yıl yazdığım duvar yazıları, daha sonra Facebook’ta, Afrika Pazar gazetesinde yazdığım düz yazılar ve şiirlerden oluşan bu kitap 1997’den 2012’ye kadar tarihi bir birikimdir. Her Kıbrıslı bu kitabı okurken mutlaka kendinden bir şeyler bulacaktır. Siyasi konuların, Kıbrıs ile ilgili şiir ve yazıların bu kitapta yer almasını tercih ettik. Benim üslubumun sert olduğunu düşünenler olabilir ama bana göre tamamen yerinde ve olması gerektiği kadar serttir. Ben lafı fazla dolandırmayı sevmem bir ve ya iki cümle ile doğru noktaya ulaşırım, Bunun sebebi de bizim halkımızın okumayı fazla sevmemesinden kaynaklanır. İnsanlara bir yazıyı okutmanında yolu kısa yazmaktır ancak bu şekilde okutabilirsiniz.

 

–  Kitabı almak isteyen okuyucular nasıl ulaşabilirler?
M.A: Kitabımız 8 Mart tarihinde piyasaya çıktı ve Khora kitap cafe başta olmak üzere Işık kitap evi, Galeri kültür ve tüm Deniz plazalarda satışa sunuldu. Enteresan bir şeyle karşılaştım ve bunu sizinle paylaşmak isterim, Mağusa’da kitapçı bulamadık. Kırtasiye var ama öğrenci şehri diye bilinen Mağusa’da bir tane kitapçıya rastlamadık.

 

–  Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?
–  “İsyanım İşgale” kitabının yayınlanmasında emeği geçen ve beni bu süreçte destekleyen herkese teşekkürü bir borç bilirim.
Ahmet Vamık / Haberal Kıbrıslı

şuna da bir bakın

“Tavuri, bugün içinde yaşadığımız sistemdir”

Gazeteci Aral Moral’ın Kuzey Kıbrıs’ta dolandırıcılıklarıyla meşhur Tavuri lakaplı Mustafa Serttaş’ı konu alan kitabı geçtiğimiz ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir